Resultat 2012

STT Göteborg Skatås är avgjord. Tack alla löpare för att ni gjorde dagen så bra. Här finns resultat för alla klasser att läsa.

Resultat för företagsklassen hittar ni här.

M 21 km 108 anmälda
1 Erik Öhlund Hälle IF 85:02
2 Andreas Svanebo Salomon Trail Running Team 85:55
3 Ola Martner Ullevi FK 88:18
4 Oskar Svärd Team Exspirit 88:50
5 Jonatan Thoresson Salomon Trail Running Team 91:59
6 Johan Lantz Volvo IF 94:02
7 Klas Svensson Volvo IF 94:56
8 Mikael Lundqvist Ärla IF 98:42
9 Olle Dahlberg Solvikingarna 99:03
10 Joakim Engström Kongahälla AIK 99:24
11 Christofer Fredriksson Södertälje IF 100:07
12 Olle Winroth Volvo IF 100:54
13 Magnus Mattsson IS Göta 102:44
14 Daniel Netz Vänersborgs SK 103:43
15 Art?rs Vadzis Latvia/Drusti 103:50
16 Erik Jurander Salomon 103:55
17 Dan Winberg IK Trenne Ullared 105:52
18 Joakim Röstlund Solvikingarna 106:19
19 Patrik Nilsson Mölndal Outdoor IF 106:53
20 Johan Lingsten Mölndal Outdoor IF 108:10
21 Björn-Erik Norman Solvikingarna 108:39
22 Mikael Bogren OK Gisle 109:10
23 Anders Leire Sävedalens AIK 109:46
24 Gunnar Olsson IFK Göteborg 111:52
25 Mikael Berntsson Mölndal 112:06
26 Morgan Sahlen Volvo IF 112:09
27 Mikael Lygner Åsa 112:29
28 Olof Brandén GPIF 113:21
29 Jan Johansson Frölunda OL 113:23
30 Joakim Nordfeldt Team Monsterfys 114:08
31 linus hansson Göteborg 114:46
32 Markus Käll T2IF 115:38
33 Martti Ollila Kinna 116:01
34 Jonas Fernström Red Cow Society 116:03
35 Martin Knuuttila GPIF 117:39
36 Fredrik Ivansson FK Herkules 119:13
37 Jimmy Pettersson Göteborg 119:17
38 Johan Olsson Utby 119:19
39 Mattias Markenstrand Göteborg 120:02
40 Martin Nilsson Team Femmans Sport 121:06
41 jerry bärnsten Salomon 121:29
42 Bjarne Sahlen Volvo IF 121:31
43 Johan Pettersson Mölndal Outdoor IF 121:36
44 Erik Caesar GTT 121:55
45 Mikael Adrian Mölnlycke 122:54
46 Patrik Johansson Solvikingarna 123:20
47 Henrik Magnusson Göteborg 124:04
48 Carl Johan Behre BK Heid 124:26
49 Johan Dahlgren Hisings Kärra 124:27
50 David Gudmunds Volvo IF 124:30
51 Emil Hjärtfors Göteborg 124:41
52 Lars Gustavsson Åmåls multisport Team Liv&Ryck 125:47
53 Anders H Johansson Solvikingarna 126:08
54 Mats Andersson Solvikingarna 127:40
55 Erik Schultz OK Löftan 128:31
56 Oskar Svarfvar Mölnlycke 129:18
57 Johan Delborg K 3 IF 130:16
58 Daniel Magnusson Piteå 131:09
59 Tor Stömland Solvikingarna 131:11
60 Daniel Rhodin Pixbo 131:31
61 Johan Svensson Volvo IF 131:37
62 Richard Meurk Hisingen 131:52
63 Andreas Götesson IK Trasten 132:00
64 Friedrich Heger Göteborg 132:21
65 Andreas Sjökvist Göteborg 133:03
66 Thomas Jansson Göteborg 133:05
67 Mattias Seaberg Borås 133:11
68 Trent Victor Göteborg 133:46
69 Patrik Nolberg Majorna 133:49
70 Johan Ingvarsson Hisingen 134:02
71 Dawid Johansson Volvo IF 134:30
72 Simon Bladh Göteborg 136:03
73 Christoffer Baltra Lindberg Military Fitness 136:51
74 Michaela Krenauer FK Herkules 137:30
75 Robert skillborg Mölndal 138:41
76 Pontus Elonsson Aquarella 139:03
77 Niklas Blomqvist Göteborg 140:54
78 Niklas Moberg Göteborg 141:44
79 Sami Heiskanen JMS Island Invest 142:51
80 Billy Ramnerup Intersport 143:07
81 Peter Gustavsson Team C3H6OH 143:31
82 stefan arbratt Ledarliv 147:19
83 Mikael Björkman Erlingsvägen 1 147:41
84 Mikael Helm Ekobyn i Ubbhult 149:19
85 Robert Johansson Göteborg 149:38
86 Martin Versén Lonesome Runners 150:26
87 Daniel Karlsson Göteborg 151:05
88 Arne Kjell Vikhagen Skåla IL 151:58
89 Michael Wertich Göteborg 152:40
90 Eric Sjöman Feta Magars Klubb 154:47
91 Emil Synneby Bafab Kontorsmöbler 155:11
92 Jon Larsson Lonesome Runners 168:28
Tomas Riha Göteborg Ej godk.
Stefan Johansson Frölunda OL Ej godk.
Luis Plocharski Volvo IF Ej godk.
Gilberto Ribas Volvo IF Ej godk.
K 21 km 16 anmälda
1 Emelie Forsberg Salomon Trail Running Team 103:32
2 Petra Kindlund Salomon Trail Running Team 109:04
3 Emma Andersson Sävedalens AIK 111:01
4 Maria Lundgren TEAM Kungälv 115:17
5 Elinore Axelsson Västra Frölunda 125:25
6 Kristina Karlsson FK Herkules 128:04
7 Disa Åhman Sävedalen 134:10
8 Kristina Maltese Göteborg 136:05
9 Lisa Bindgård Mölndal 136:48
10 Anna Scherer Göteborg 140:49
11 Maria Lundin Lysekil 146:48
12 Marianne Olofsson Lund 152:10
13 Johanna Feuk Salomon 153:00
14 Johanna Leonsson Salomon 153:02
M 12 km 89 anmälda
1 Dan-Erik Archer Sävedalens AIK 52:39
2 Karl Borgö Hälle IF 53:01
3 Albert Mollén Sävedalens AIK 54:20
4 Johan Badenfelt Falkenberg 55:41
5 Anton Bengtsson Stenungsunds Friidrott 57:51
6 Johan Myrberg TEAM Kungälv 60:39
7 Jörgen Åhl Åmåls multisport Team Liv&Ryck 60:58
8 Anders Jonson Jakobsdal 62:43
9 Andreas Beskow Team Basdunk 62:52
10 Peter Sandqvist Mölndal Outdoor IF 63:16
11 Klas Håkan Engman Lonesome Runners 63:58
12 Magnus Homann OK Orinto 64:28
13 Fredrik Hammarvik Vesslans IF 64:31
14 Roger Thoren IK Dran 65:13
15 Björn Amfors Solvikingarna 66:41
16 Jens Arvidsson IF Rigor 67:39
17 Lasse Jönsson Hindås 68:00
18 Patrik Björkqvist Brittatorps TK 68:06
19 Staffan Neth Göteborgs SK 68:17
20 Markus Ekenvi TEAM Kungälv 68:34
21 Martin Myhrén Göteborg 69:43
22 Mikael Arvidsson Sävedalen 69:55
23 Rickard Redler Knowit 70:15
24 Filip Kantedal TEAM Kungälv 70:26
25 Bengt Nilsson TEAM Kungälv 70:27
26 Björn Jidmar Göteborg 70:50
27 Henrik Nilsson Räddningstjänsten Skällinge 71:01
28 Fredrik Persson Solvikingarna 71:11
29 Mikael Nilsson Varberg 71:13
30 Jonas Höijer Sävedalen 71:26
31 David Hägg Saab Security 72:25
32 Klas Öberg Partille 72:31
33 Michael Johnsson IK Stern 72:55
34 Anders Pihl Lerum Friidrott 72:59
35 Peter Grimtell Göteborg 73:02
36 John Lönnmyr Tracbac Music 73:24
37 Martin Andersson Kålltorp 73:41
38 Markus Marbrandt Intersport 74:07
39 Rickard Ramhöj Göteborg 74:08
40 Jonas Carlsson Göteborg 74:10
41 Stefan Pauli GMOK 74:35
42 Patrik Leiderth Intersport 74:45
43 Tolgay Pek Göteborg 74:48
44 Robin Harnesk Weightpoint 74:50
45 Patrik Kochan Ericsson 75:40
46 Pär Börjesson Varberg 75:46
47 Jon Funk Salomon 76:16
48 Johan Landin Whiskydogs 77:20
49 Igor Tihonov Partille 78:06
50 Donny Engström Herrljunga 78:57
51 Johan Lundqvist Team Stubbfräsning 79:28
52 Andreas Jensen Team Filippa 79:44
53 Tobias Leden Intersport 79:45
54 Per Johansson Salomon 80:10
55 mattias forsman Hindås 80:38
56 Patrik Chronzell Göteborg 81:04
57 Hans-Jörgen Sandelklint TEAM Kungälv 81:18
58 Peter Carlsson Dalstorp 81:26
59 Daniel Peterson Sätila 81:28
60 Christian Löfstrand F4L Crossfit 81:47
61 Carl Nero Borås 82:19
62 Henrik Stenberg Stenberg & Stenberg HB 82:29
63 Anton Ascher Axa Sports Club 83:29
64 Eric Wahlund Blue chip jet 83:44
65 Mikael Nordqvist Floda 84:01
66 Adam Björk Göteborg 84:20
67 Ronny Eriksson Göteborg 84:57
68 Dan Alfredsson TEAM Kungälv 85:26
69 Magnus Örnefeldt Partille 85:52
70 Erik Engberg Intersport 86:08
71 Henrik Stenqvist TEAM Kungälv 86:19
72 Magnus Brattelius Lerum 86:30
73 Fredrik Persson FK Åsen 86:36
74 Jacob Thomas Lerum 87:37
75 Niklas Bergkvist Intersport 88:11
76 Andreas Ramsbacher Hindås 89:11
77 Mattias Stenqvist TEAM Kungälv 89:14
78 David Grimfors IFK Göteborg 93:03
79 Björn Granbom TEAM Kungälv 94:41
80 Ola Albertsson GMBK 96:24
81 Christofer Bärnsten Göteborg 132:03
K 12 km 40 anmälda
1 Anna Forsberg Göteborg-Majorna OK 61:02
2 Kari Eie Team Exspirit 64:07
3 Camilla Engstrand Sävedalens AIK 65:17
4 Erika Åhl Jensen Åmåls multisport Team Liv&Ryck 67:06
5 Amilia Björklund Sävedalens AIK 68:57
6 Elin Hamrefors OK Landehof 72:45
7 Åsa Palm Göteborg 73:11
8 Carin Nero Göteborg 73:31
9 Karin Ekström Team Näckrosen 73:44
10 Maria Olsson Pantern Running Club 76:07
11 Viktoria Rumann Vänersborg 78:15
12 Marlene Ness Enhörna IF 79:42
13 Åsa Ottosson Mölndal Outdoor IF 80:35
14 Sara Brandt Knutsson Göteborg 81:52
15 Andrea Ahnmark AstraZeneca IF Mölndal 83:53
16 Sofia Nilsson Olofstorp 83:59
17 Hanna Höög Kungsbacka 84:25
18 Malin Sundbom OK Hammaren 84:36
19 Linda Wester Dala 86:56
20 Ingrid Söderström GKSS 86:57
21 Ellinor Andersson Göteborg 87:16
22 Jessica Dahlgren Military Fitness 87:40
23 Alexandra Lavers Göteborg 90:50
24 Mikaela Andersson Göteborg 91:08
25 Karin Wertich Göteborg 91:34
26 Helena Hultqvist Nykvarn 92:24
27 Elin Ekman Arkitekterna Krook & Tjäder 92:32
28 Helena Mårdh Göteborg 93:09
29 Karin Wiklund Åtvidabergs IF 95:48
30 Kerstin Vänerhall Erlingsvägen 1 97:10
31 Isabelle Cehlin Stockholm 107:12
32 Sophie Lindgren Mölndal 107:14
33 Anne Mari Nedevska Kvarnbyns Löparsällskap 110:33
34 Mia Strömblad Göteborg 114:04
Lina Samor Sävedalens AIK Ej godk.
M 6 km 18 anmälda
1 Mattias Karlsson Solvikingarna 32:53
2 Michael Svensson Frölunda Kampsport 34:03
3 Peter Broqvist Göteborg 41:28
4 Anton Järerbrink Göteborg 41:44
5 Marcus Andersson Göteborg 41:55
6 David Liljeros Kettlebell Center 46:11
7 Daniel Thörsman Volvo Penta 46:14
8 Ingvar Persson FK Åsen 46:58
9 Jonas Nero Galtabäck SuperDuperXtreme 48:17
10 Sven Reijer Mockfjärd 48:29
11 Tomas Löf Åmåls multisport Team Liv&Ryck 53:42
12 Joseph Corbett Öjersjö 55:49
13 Tomas Sandberg Billingens Klätterklubb 62:40
14 Stefan Bohlin Hagen BK 62:41
15 DIEGO BOUZAS CABELLO Partille 93:59
K 6 km 33 anmälda
1 Sierra de Goldsmith Kettlebell Center 38:58
2 Malin Kirjonen Kettlebell Center 39:43
3 Karolina Källstrand FK Åsen 40:13
4 Lotta Kindlund TEAM Kungälv 40:24
5 Chunhua Högström Kettlebell Center 43:43
6 Malin Östling Göteborg 44:22
7 Lisa Hertinge Falkenberg 44:28
8 Erica Eek Audi Göteborg 45:33
9 Ulrika Axelsson Göteborg 45:36
10 Emilia Forsgård Göteborg 46:17
11 Andrea Pedersén Guldheden 48:32
12 Julia Jobson Romelanda 48:47
13 Marie Johansson Musslans Custom Art 48:49
14 Anneli Åberg Lindome 48:50
15 Kristina Akyüz Karlsson Mölndal 50:03
16 Anna Spikh Typecast Media 52:55
17 Linda Spikh Typecast Media 52:57
18 Lo Eskilsson Galtabäck SuperDuperXtreme 53:37
19 Tove Klackenberg USK 54:56
20 Birgitta Langton Jonsered 55:02
21 Charlotte Wikström Strömstad 55:42
22 Therese Bäck Herrljunga 56:07
23 Anja Islamaj Mölndal 57:13
24 Gittan Kollberg Vänersborg 57:17
25 Victoria Nilsson Henån 58:53
26 Emma-Kara Nilsson Billingens Klätterklubb 62:38
27 Helene Johansson Salomon 181:19
M45+ 21 km 19 anmälda
1 Peter Lönn Salomon – Växjö 110:19
2 Per-Erik Johansson OK Alehof 111:32
3 Johnny Lidman Hälle IF 112:07
4 Martin Swahn OK Skogshjortarna 112:21
5 Tomas Bengtsson Stenungsunds Friidrott 115:15
6 Lennart Hansson Pantern Running Club 119:48
7 Bengt Linnerhag Traxsports 124:10
8 Stefan Axelsson Volvo GTT 124:29
9 Ola Langvall 338 Småland triathlon & multisportaffär 124:42
10 Ingvar Larsson Vänersborgs SK 124:48
11 Ola Hultkrantz Solvikingarna 125:17
12 Edward Jobson Romelanda 128:09
13 Erik Michaelsson AstraZeneca IF Mölndal 130:36
14 Kent Andersson Partille 145:01
15 Anders Arvidsson Öjersjö 150:22
16 Jean-Michel Saury Göteborg 160:28
K45+ 21 km 2 anmälda
1 anna-maria lindberg Millipore 129:04
2 Liz Noakes 43366 140:11
M45+ 12 km 18 anmälda
1 Gunnar Markinhuhta OK Landehof 68:39
2 kjell olausson Mölndal 73:51
3 Mikael Rasmusson Bläckfisken 75:38
4 Ola Fagrell Stenungsund 76:46
5 Sören Zetterström OK Alehof 78:11
6 Jonas Lundqvist Lonesome Runners 81:51
7 Tapani Manilla Manilla 83:38
8 Per Mellberg Göteborgs SK 84:29
9 Berndt Hallberg Majornas IK 84:33
10 Bertil Thomas Lerum 85:50
11 Stefan K Johansson Sparta 86:24
12 Patrick Langton Jonsered 87:28
13 Magnus Johansson Hönö 88:23
14 peter volmefjord RTJ Göteborg 88:24
15 Gunnar Ekman Ramböll 92:35
16 Olof Stenström Lerum 96:55
K45+ 12 km 2 anmälda
1 Gunilla Leire IFK Helsingborg 88:26
F12 2.5 km 3 anmälda
1 Matilda Ekenberg Sävedalens AIK 14:44
2 Felicia Fernström Göteborg 19:49
3 Emma Krantz Bohus IF Friidrott 22:00
P12 2.5 km 7 anmälda
1 Hugo Hilmersson Sävedalens AIK 13:32
2 Alvin Ånestrand Sävedalens AIK 13:43
3 Harald Ekenberg IK Stern 14:02
4 Gustav Brandén TEAM Kungälv 16:17
5 Joel Jurander TEAM Kungälv 17:27
6 Bobo Bäck-Engström Herrljunga 18:28
7 Alexander Bärnsten TEAM Kungälv 19:03
F16 6 km 1 anmälda
1 Ida Hilmersson Sävedalens AIK 37:29
P16 6 km 3 anmälda
1 Tobias Pentonen Hestra IF 34:13
2 Alexander Sandberg IFK Göteborg Friidrott 37:21
3 Emil Tedeholm Larsson Göteborgs SK 44:09