Resultat 2010

På långa banan sprang Jakob Lööf i mål på den alldeles lysande tiden 55.12 efter en hård kamp med klubbkompisen Johan Modig. Här finns alla resultat från tävlingen.

Resultat med sträcktider hittar ni på http://www.obasen.nu/winsplits/online/sv/default.asp?page=classes&databaseId=14420

Dam Lång 12000 meter 9 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Jenny Johansson Ulricehamns OK 65:36 0:00
2 Magdalena Trumstedt Lerum 72:23 6:47
3 Elisabeth Miller Solvikingarna 73:20 7:44
4 Jenny Svanteson vacant 77:35 11:59
5 Carina Åkerström Hisings Backa 108:35 42:59
Mia Olsson Miorehab Ej start
Charlotta Warnhammar Mockup Ej start
Petra Welinder Kortedala Ej start
Gunilla Rystedt Miorehab Ej start
Herr Lång 12000 meter 84 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Jakob Lööf Pan-Kristianstad 55:12 0:00
2 Johan Modig Pan-Kristianstad 55:17 0:05
3 Simon Svensson Pan-Kristianstad 56:12 1:00
4 Fredrik Persson Pan-Kristianstad 56:55 1:43
5 Jacob Eng Pan-Kristianstad 57:16 2:04
6 Thor Nörskov Pan-Kristianstad 57:38 2:26
7 Michael Sörensen Pan-Kristianstad 58:06 2:54
8 Jonas Nyberg Pan-Kristianstad 59:03 3:51
9 Martin Flinta Thule Adventure Team 59:33 4:21
10 Mattias Karlsson Solvikingarna 60:30 5:18
11 Hari Karlsson Pan-Kristianstad 60:39 5:27
12 Erik Modig Pan-Kristianstad 61:05 5:53
13 Martin Hogedal Vänersborgs SK 61:09 5:57
14 Tobias Lindell Vänersborgs SK 61:15 6:03
15 Erik Johansson Tranemo IF Skidor 62:29 7:17
16 Joel Larsson Sävedalens AIK 62:32 7:20
17 Anders Leire FK Herkules 62:48 7:36
18 Lennart Bengtsson Falkenbergs OK 63:08 7:56
19 Richard Sjöholm Pan-Kristianstad 64:42 9:30
20 Lars Magnusson Lerum 64:46 9:34
21 Reine Kroon Göteborgs Garnison 64:50 9:38
22 Erik Jurander Trailrunner West 65:05 9:53
23 Mikael Ström FK Herkules 65:55 10:43
24 Fredrik Svensson SKF:s friluftsklubb 66:19 11:07
25 Robert Wettebröd Pan-Kristianstad 66:37 11:25
26 Tomas Lindh Solvikingarna 67:23 12:11
27 Thor Wahlberg Solvikingarna 68:31 13:19
28 Jonas Lindkvist Astra Tech IF 68:36 13:24
29 Per Andreasson OK Skogsfalken 69:05 13:53
30 Lars Nilsson FK Herkules 69:16 14:04
31 Fredrik Larsson Solvikingarna 70:09 14:57
32 Hannes Rasper Solvikingarna 70:42 15:30
33 Erik Caesar Göteborg 71:15 16:03
34 Patrik Johansson Solvikingarna 71:37 16:25
35 Mattias Johansson IK Ymer 71:59 16:47
36 Jerry Bärnsten Trailrunner West 72:01 16:49
37 Johnny Lidman Hälle IF 72:37 17:25
38 Niklas Fernqvist Göteborg 72:47 17:35
39 Staffan Neth Göteborgs SK 72:49 17:37
40 Markus Ekenvi Landvetter 73:01 17:49
41 Niklas Johansson Åsa 74:11 18:59
42 Fredrik Ivansson Lindome 74:15 19:03
43 Mikael Rasmusson Bläckfisken 74:42 19:30
44 Jakob Höjlund Majorna 74:45 19:33
45 Anders Olsson Puls Gym Adventure 74:56 19:44
46 Ola Hultkrantz Solvikingarna 75:27 20:15
47 Fredrik Ellborg Utby 76:22 21:10
48 Jonas Karlsson Mölndal 76:25 21:13
49 Peter Magnusson Mölndal 76:42 21:30
50 Henrik Lidhage IK Ymer 77:25 22:13
51 Kasper Bergvall Sävedalen 77:48 22:36
52 Magnus Karlsson Hönö 78:14 23:02
53 Patrik Ahlgren APA Running 79:26 24:14
54 Henric Arvidsson Sportlife 79:34 24:22
55 Kjell Olausson Mölndal 79:49 24:37
56 Christian Sivander Göteborg 80:19 25:07
57 Simon Ragnar IK Jogg 81:04 25:52
58 Roland Asztalos FK Herkules 82:10 26:58
59 Jonas Brånalt Astra Zeneca IF 82:21 27:09
60 Andreas Carlsson Göteborg 83:58 28:46
61 Jonas Ryhr Gråben 84:16 29:04
62 Fredrik Nyström Mölndal 84:53 29:41
63 Stefan Claesson Floda 84:57 29:45
64 Fredrik Sjöquist Töjnan All-stars 85:35 30:23
65 Patrik Ossner Stenungsund 86:17 31:05
66 Christian Skoglund Göteborg 86:19 31:07
67 Robert Blomqvist Delsjön 86:55 31:43
68 Johan Gripetag Göteborg 87:15 32:03
69 Andreas Frick Volvia 90:16 35:04
70 Mats Karlsson Hönö 90:45 35:33
71 Johan Lejonthun Rotpartner Sverige AB 93:30 38:18
72 Magnus Johanesson Volvo IF 93:40 38:28
73 Mikael Gustafsson Volvia 93:44 38:32
74 Jan Corneliusson Bonnateamet 108:37 53:25
75 Rustan Corneliusson Göteborg 115:08 59:56
Mats Svanberg Gråbo Ej start
Mats Karlsson Rescue Learning Ej start
Robert Westman Hälle IF Ej start
Niclas Clemmensen Astra Zeneca IF Ej start
Jim Litens IK Stern Ej start
Emmanuel Vassilakis Västra Frölunda Ej start
Per-Erik Johansson Ale 90 Ej start
Raoul Amar Pierredal Qviding FIF Ej start
Mattias Olsen Mockup Ej start

 

Dam Kort 6000 meter 34 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Emmy Johdet Göteborg 34:53 0:00
2 Malin Jonson Sävedalens AIK 37:05 2:12
3 Marie Robertsson IFK Göteborg 37:55 3:02
4 Christine Johansson Ramböll 41:22 6:29
5 Lotta Nilsson OK Alehof 42:28 7:35
6 Sofia Karlsson Fighter Muay Thai 43:08 8:15
7 Elin Ekman Göteborg 45:45 10:52
8 Helena Bengtsson Sundbyberg 46:52 11:59
9 Eva Eliasson Volvia 47:07 12:14
10 Christina Lord vacant 47:43 12:50
11 Anna Hansdotter-Ahlgren APA Running 47:59 13:06
12 Julia Jonson Sävedalens AIK 48:16 13:23
13 Marie Jonson OK Landehof 48:20 13:27
14 Yvonne Weihard Fru Weihard 50:11 15:18
15 Lina Samor Team Weihard 50:13 15:20
16 Agnes Svensson Team Weihard 50:14 15:21
16 Josefine Fransson Team Weihard 50:14 15:21
18 Ida Svensson Team Weihard 50:17 15:24
18 Liselott Nordgren Team Weihard 50:17 15:24
20 Angelina Olsson vacant 50:52 15:59
21 Cathrine Fransson Göteborg 50:55 16:02
22 Lina Undeland IFK Göteborg 52:14 17:21
23 Cathrine Irvenå Mölndal 54:52 19:59
24 Sandra Jönsson Göteborg 56:42 21:49
25 Sandra Ascanio Mölndal 57:25 22:32
Fanny Olausson Göteborg Ej godk.
Sandra Karlkvist Moogli Music Band Ej godk.
Azusa Sunaga Västra Frölunda Ej start
Camilla Berglund Sävedalens AIK Ej start
Charlotta Brile Göteborg Ej start
Sofie Persson Göteborg Ej start
Maria Johansson Göteborg Ej start
Tina Viktor Jonasson Partille Ej start
Pia Hermansson Tolered Utby OLK Ej start

 

Herr Kort 6000 meter 39 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Isac Åkerberg Högby IF 29:59 0:00
2 Tord Alenljung Högsbo AIK 30:27 0:28
3 Linus Wirén IK Ymer 31:25 1:26
4 Anton Johansson Tranemo IF Skidor 32:02 2:03
5 Henrik Hedbom vacant 32:20 2:21
6 Tobias Karlsson Sävedalens AIK 32:31 2:32
7 Klas Johansson FK Herkules 34:58 4:59
8 Peder Kock Pan-Kristianstad 34:59 5:00
9 Roger Hallgren R&H Byggteknik 35:41 5:42
10 Pontus Hermansson Tolered Utby OLK 36:11 6:12
11 Andreas Hägglund Sturefors 36:14 6:15
12 Tobias Torstensson Göteborg 36:33 6:34
13 Fredrik Svensson LBC 36:57 6:58
14 Martin Johansson IK Uven 37:09 7:10
15 Ingvar Karlsson Vänersborgs SK 37:40 7:41
16 Anders Jacobsson Kompis 37:52 7:53
17 Andreas Lindberg vacant 39:51 9:52
18 Fredrik Johansson Kungälv 40:03 10:04
19 Peter Volmefjord Frölunda 40:20 10:21
20 Henrik Johansson Ramböll Väst 40:45 10:46
21 Sebastian Jensen Hindås 40:50 10:51
22 Johan Ahlqvist Partille 41:07 11:08
23 valter Hamberger vacant 41:29 11:30
24 Jacob Möllstam Majorna 42:11 12:12
25 Kristian Hamberger vacant 42:53 12:54
26 Thomas Paulinder Göteborg 44:15 14:16
27 Kristian Eriksson varberg 44:23 14:24
28 Joakim Forsemalm vacant 45:42 15:43
29 Persson Fredrik vacant 46:00 16:01
30 Mathias Undeland IFK Göteborg 50:16 20:17
31 Tomas Riha vacant 52:46 22:47
32 Anders Le Dous FK Herkules 53:02 23:03
33 Magnus Ivarsson OK Gläntan 56:19 26:20
34 Hans Östlund Västra Frölunda 57:21 27:22
Mårten Hernebring Västra Frölunda Ej start
Michael Järvå Göteborg Ej start
Emil Andersson Strömstads Löparklubb Ej start
Josef Hagel Ingen Ej start
Peter Sjöberg ISGR Sportsclub Ej start