Resultat 2011

2011 års tävling avgjordes i strålande väder. Segrare blev i huvudklasserna på 12km Ola Nyberg och Eva Nyström. Se alla resultat och sträcktider här.

Bergspris

Herrar: Ola Nyberg och Stellan Runge, tid 0:58
Damer: Agnes Pettersson, tid 1:11

Resultat med sträcktider hittar ni på http://www.obasen.nu/winsplits/online/sv/default.asp?page=classes&databaseId=17546

12 km Dam 12000 meter 21 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Eva Nyström Ullevi 66:27 0:00
2 Camilla Engstrand Sävedalens AIK 66:43 0:16
3 Camilla Larsson Team 2XU 70:03 3:36
4 Märta Mollen Kimstad Goif 74:44 8:17
5 Kristina Karlsson Mölndal 74:57 8:30
6 Ulrica Green Team 033 76:27 10:00
7 Sara Andersson Kvillebyns SK 79:04 12:37
8 Tina Bergman Dalregementets IF 82:31 16:04
9 Johanna Tornvall Military Fitness 84:26 17:59
10 Karin Nilsson IK Trenne Ullared 84:48 18:21
11 Annika Frode-Lundgren Göteborg 86:45 20:18
12 Caroline Andersson Borås 98:44 32:17
13 In-Anna Knutsdotter Solvikingarna 102:11 35:44
14 Anneli Kylén SOK Knallen 104:42 38:15
Hanna Hansson Malmö Ej godk.
Gabriella Zachrisson Mockup Ej start
Charlotta Warnhammar Mockup Ej start
Johanna Carlander SOK Knallen Ej start
Molly Streijfert GMOK Ej start
Åsa Lindbom Göteborg Ej start
Heidi Kinisjärvi Göteborg Ej start

 

12 km Herr 12000 meter 105 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Ola Nyberg OK Orion 53:45 0:00
2 Karl Levin Sävedalens AIK 57:10 3:25
3 Mikael Andersson IK Hakarpspojkarna 59:38 5:53
4 Patrik Lindegårdh Rarámuri 62:01 8:16
5 Mattias Nilsson Vänersborgs SK 62:09 8:24
6 Tobias Lindell Vänersborgs SK 62:43 8:58
7 Enar Andersson Mölndal Outdoor IF 63:22 9:37
8 Roger Berggren Team 2XU 64:30 10:45
9 Viktor Govik Sävedalens AIK 65:09 11:24
10 Andreas Gröning Axa Sports Club 65:38 11:53
11 Thor Wahlberg Solvikingarna 65:41 11:56
12 Patrik Hagberg Navåsens FK 65:54 12:09
13 Patrik Johansson Solvikingarna 65:57 12:12
14 Johan Lingsten Mölndal Outdoor IF 66:08 12:23
15 Tomas Lindh Solvikingarna 66:46 13:01
16 Klabbe Engman Lonesome Runners 67:27 13:42
17 Staffan Neth Göteborgs SK 67:42 13:57
18 Lars Bergström Floda 67:50 14:05
19 Markus Ekenun Landvetter 68:08 14:23
20 Peter Johansson Ericsson If 68:23 14:38
21 Lars Nilsson Mölndal Outdoor IF 68:30 14:45
22 Johnny Lidman Hälle IF 68:44 14:59
23 Johan Åberg Military Fitness 69:23 15:38
24 Stefan Carlén OK Landehof 69:31 15:46
25 Christian Bodin AstraZeneca IF 69:40 15:55
26 Carl Johan Magnusson Göteborg 70:01 16:16
27 Henric Arvidsson Sportlife 70:13 16:28
28 Bengt Linnerhag Traxsports 71:35 17:50
29 Jesper Svensson Triathlon Väst 71:59 18:14
30 Erik Ceasar V3P 72:18 18:33
31 Stefan Andreazzoli Högsbo AIK 72:27 18:42
32 Per-Anton Westbom Mashugget 72:38 18:53
33 Bernt Karlsson Fastarps Runners 72:44 18:59
34 Jonas Bråhalt AstraZeneca IF Mölndal 73:04 19:19
35 Anders Frelek FK Åsen 73:34 19:49
36 Anders M Johansson Solvikingarna 73:53 20:08
37 Niclas Aulin IF Rigor 73:57 20:12
38 Carl Olsen Solvikingarna 74:22 20:37
39 Steefan Johansson Klubblös 74:37 20:52
40 Håkan Lövgren Mölndal 74:38 20:53
41 Mattias Seaberg SOK Knallen 74:46 21:01
42 Patrik Hedemyr IK Stern 75:15 21:30
43 Mattias Heribertsson Triatholn Väst 75:18 21:33
44 Lars Karlsson Mölndal 75:43 21:58
45 Patrik Ahlgren APA Running 75:57 22:12
46 Fredrik Ivansson Lindome 76:18 22:33
47 Lars Johansson NCC Roads 76:25 22:40
48 Mathias Kotyra Mölndal 76:40 22:55
49 Sebastian Jensen Klubblös 76:54 23:09
50 Niklas Johansson Klubblös 77:02 23:17
51 Stellan Runge Klubblös 77:05 23:20
52 Ivan Delman So Lisebergs IF/Solvikingarna 77:13 23:28
53 Martin Malmkvist Göteborg 77:21 23:36
54 Jonas Ryhr Gråben 78:28 24:43
55 Fredik Johansson Kungälv 78:37 24:52
56 Michael Dembski Öjersjö 78:48 25:03
57 Mattias Olsen Mockup 78:51 25:06
58 Martin Rådbo Mölndal Outdoor IF 79:10 25:25
59 Lars Andel Ericsson 79:14 25:29
60 Ola Hultkrantz Solvikingarna 79:26 25:41
61 Christoffer Baltra Lindberg Military Fitness 79:39 25:54
62 Andreas Andersson Svevia 79:42 25:57
63 Erik Michaëlsson Härakullen 79:44 25:59
64 Peter Andersson Mölndal 79:47 26:02
65 Pär Börjesson Klubblös 79:53 26:08
66 Jonas Modin Göteborg 80:01 26:16
67 Antero Nagy Team Nagy 80:03 26:18
68 Carl-Johan Sunnerholm Military Fitness 80:05 26:20
69 Stefan Claesson Floda 80:06 26:21
70 Roland Asztalos Mölndal Outdoor IF 81:07 27:22
71 Erik Schultz OK Löftan 81:17 27:32
72 Ove Forsberg Casino Cosmopol/Solvikingarna 82:46 29:01
73 Daniel Thomson Torslanda 83:26 29:41
74 Robert Andersson Borås 83:37 29:52
75 Anders Andersson Mölndal Outdoor IF 83:55 30:10
76 Per Mellberg Göteborgs SK 85:47 32:02
77 Scott Moen Klubblös 89:48 36:03
78 Fredrik Persson FK Åsen 91:39 37:54
79 Magnus Brattelius Lerum 91:47 38:02
80 Mats Virta Solbo 94:03 40:18
Anders Chorell FKak Ej godk.
Lars Persson Högsbo AIK Ej godk.
Simon Ragnar IK Jogg Ej godk.
Peter Volmefjord RTJ Göteborg Ej godk.
Mikael Waltersson Solvikingarna Ej godk.
Anders Malmberg Klubblös Ej godk.
Pär Hansson FK Friskus-Varberg Ej start
David Nilsson Göteborg Ej start
Casper Bergvall Göteborg Ej start
Lars Ericsson Friskis & Svettis Ej start
Nicklas Sehlin Göteborg Ej start
Michael Schultz Göteborg Ej start
Mikael Andersson IF Rigor Ej start
Linus Ivarsson ICA Focus Ej start
Jakob Höglund Majorna Ej start
Martti Ollila Kinna Ej start
Jacob Sollerman Lerum Ej start
Mikael Ström Mölndal Outdoor IF Ej start
Peter Haknert Nordea Ej start
Ulf Andersson Onsala Ej start
Johan Levin Sävedalens AIK Ej start
Fredrik Ellborg Utby Ej start
Johan Rignäs Triathlon Väst Ej start
Ashkan Fivrin Triathlon Väst Ej start
Chris Giedraitis Yazaki Ej start

 

6 km Dam 6000 meter 15 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Karin Nilsson Ullevi FK 31:38 0:00
2 Sara Eén Team CLWR 35:01 3:23
3 Anna Jonsson Ume FI 35:40 4:02
4 Elin Hamrefors OK Landehof 38:23 6:45
5 Andrea Berggren Göteborg 39:13 7:35
6 Agnes Pettersson Sävedalens AIK 41:03 9:25
7 Malin Holmén Klubblös 44:02 12:24
8 Marie Jonson OK Landehof 44:56 13:18
9 Fanny Olausson Göteborg 45:31 13:53
10 Elin Ekman Göteborg 45:36 13:58
11 Anneli Wester Göteborg 53:38 22:00
Hanna Fröberg Billdal Ej start
Sofia Karlsson Frölunda OL Ej start
Jonna Björklund Göteborg Ej start
Carita Knutsson Hisings-Kärra Ej start

 

6 km Herr 6000 meter 21 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Albert Mollén IFK Norrköping Friidrott 26:15 0:00
2 Joakim Kaminsky GMOK 28:37 2:22
3 Svante Lundgren -69 Högsbo AIK 29:22 3:07
4 Mattias Karlsson Solvikingarna 33:14 6:59
5 Michael Svensson Borås 33:53 7:38
6 Tobias Torstensson Göteborg 37:09 10:54
7 Per-Johan Niemandus Göteborg 37:15 11:00
8 Fredrik Högström Kettlebell Center 37:27 11:12
9 Daniel Rosendal Cross Fit Göteborg 37:47 11:32
10 Peter Nilsson Yazaki 38:18 12:03
11 Erik Bergkvist Klubblös 40:12 13:57
12 Gunnar Olsson Solvikingarna 40:17 14:02
13 Fredric Gustafsson Partille 40:26 14:11
14 Klas Collbo Klubblös 41:57 15:42
15 David Landerin Gårdakvarnen 43:23 17:08
16 Fredrik Nilsson Klubblös 44:32 18:17
17 Tomas Riha Klubblös 47:04 20:49
18 Joakim Forsemalm Klubblös 47:21 21:06
19 David Liljeros Kettlebell Center 48:12 21:57
20 Peter M Eronsson Fat & Flaska 58:16 32:01
Pontus Hermansson OK Landehof Ej start

 

F10 1.5km 1500 meter 1 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Iris Svanlund Torslanda 18:45 0:00

 

F14 3km 3000 meter 1 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Julia Jonsson Sävedalens AIK 28:49 0:00

 

F16 6km 6000 meter 1 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Malin Jonsson Sävedalens AIK 34:17 0:00

 

P16 6km 6000 meter 3 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Tobias Karlsson Sävedalens AIK 31:30 0:00
2 Alfred Buskqvist IK Stern 32:26 0:56
3 Tobias Pentonen Hestra IF 33:18 1:48